PROCEDURY ZATRZYMANIA POZA TERENEM KOMENDY

Przygotowania do zatrzymania

Podczas zatrzymania wszystkie procedury powinny zostać zrealizowane w jak najszybszym czasie, ze względu na panujące ryzyko niebezpieczeństwa.

Aresztowanie

  • Rozkaż podejrzanemu, aby wzniósł ręce do góry i klęknął na kolana. Przed podjęciem działań powinieneś ustalić z partnerem, kto jest funkcjonariuszem kontaktującym a kto kryjącym.

  • Rozkaż podejrzanemu, aby położył się na brzuchu i rozłożył ręce na boki kciukami skierowanymi w dół (tak, abyś widział wewnętrzną część dłoni) oraz skrzyżował nogi.

  • Funkcjonariusz kontaktujący powinien podejść do podejrzanego od prawej strony. Uklęknij na plecach podejrzanego. Naciskaj tylko, jeśli używa siły/opiera się. Wygięcie ramienia do tyłu powinno eliminować wszelkie opory.

  • Skuj podejrzanemu jedną z rąk. Jeżeli rozsunął nogi (bez polecenia) i funkcjonariusz kontaktujący tego nie zauważył, funkcjonariusz kryjący powinien go o tym poinformować.

  • Weź drugą rękę podejrzanego i skuj ją.

  • Dokonaj przeszukania aresztowanego. Jeśli dokonałeś aresztowania na ziemi, przeszukaj go również na ziemi. Przeszukaj nawet odzież i buty, jeśli to możliwe przeszukania kobiet dokonują kobiety, a mężczyzn mężczyźni.

  • Jeśli pozwala na to sytuacja, zanotuj do statusu 7 w dispatchu wszelkie dane pozyskane podczas zatrzymania (imię i nazwisko, zarekwirowane przedmioty)

Uwaga: Zawsze po dokonaniu aresztowania musisz dokonać przeszukania, nawet jeśli przed nim doszło do przeszukania podejrzanego.

Przygotowanie do przewozu zatrzymanego na komendę lub szpital

Jeżeli obywatel wymaga natychmiastowej pomocy w zakresie medycznym naszym obowiązkiem jest opatrzenie go, zaraz po upewnieniu się, że osoba nie posiada przy sobie rzeczy, którymi mogłaby zagrozić naszemu życiu bądź zdrowiu.

Procedura przeszukania powinna zostać wykonana opierając zatrzymanego o radiowóz. Podczas podejścia do przeszukania, należy się wylegitymować podając numer odznaki, stopień oraz imię i nazwisko.

Przed transportem powinieneś zabezpieczyć zatrzymanego w klatce transportowej skuwając jego ręce od tyłu. System zmniejsza ryzyko ukrywania przedmiotów lub kopania w przednie fotele, gdzie siedzą funkcjonariusze. Specjalna szyba z pleksi pozwala zachować funkcjonariuszom bezpieczeństwo pod kątem biologicznym, np. gdy zatrzymany zacznie pluć lub wymiotować.

Rozmowa z podejrzanym i jego prawa

Przedstaw podejrzanemu powód aresztowania, tak jasno jak się da. Podejrzani mogą stawiać opór funkcjonariuszom, jeśli nie zrozumieją powodu aresztowania.

Prawa zatrzymanego powinny być przedstawione najszybciej podczas transportu zatrzymanego na komendę, a najpóźniej do przedstawienia zarzutów.

Uwaga: Jeśli prawa nie zostaną przedstawione, zgodnie z precedensem mirandy przesłuchanie nie może być kontynuowane, pod rygorem jego późniejszej niedopuszczalności jako dowodu.

Last updated