PROCEDURY ZATRZYMANIA NA KOMENDZIE
Procedura w celi
Funkcjonariusz wybiera celę, w której osadza zatrzymanego, wprowadza go przed sobą i ustawia pod ścianą w taki sposób, aby nie zasłaniać widoku partnera poza celą na zatrzymanego.
Po założeniu rękawiczek nitrylowych opieramy osobę o ścianę i rozszerzamy jej nogi. Pytamy zatrzymanego czy posiada przy sobie coś niebezpiecznego, lub coś o czym powinniśmy wiedzieć. Przystępujemy do dokładnego przeszukania. W celi dokonuje się pełnej rewizji osobistej, nie tylko sprawdzenia kieszeni, weryfikujemy czy ma coś pod ubraniami, w butach i w każdym miejscu, gdzie można coś ukryć. Konfiskujemy wszystko, czym zatrzymany może zrobić sobie krzywdę (w tym szkło, metalowe przedmioty, sznurówki itd) oraz telefon i nielegalne przedmioty. Zakazuje się konfiskowania karty SIM i jedzenia oraz opodatkowanej gotówki.
Zdjąć kajdanki można już w celi, jeśli nie stawia szczególnego oporu i jesteśmy pewni, że partner poza celą nas ubezpiecza. Jeżeli mamy wątpliwości co do naszego bezpieczeństwa możemy zdjąć mu kajdanki przez kraty po opuszczeniu celi. Zatrzymany do momentu wyjścia funkcjonariusza powinien stać oparty o ścianę w pozycji, w której był przeszukiwany, należy go o tym poinformować.
Wezwanie obrońcy
Informujemy zatrzymanego o jego zarzutach i pytamy o chęć skorzystania z któregoś z przysługujących mu praw. Jeśli wyraża chęć, umożliwiamy mu to, wzywamy wskazanego adwokata lub adwokata z urzędu, umożliwiamy wykonanie połączenia telefonicznego.
W tym czasie drugi funkcjonariusz może wykonać testy na skonfiskowanych substancjach, zweryfikować pochodzenie ewentualnej znalezionej broni itd.
Zakończenie procedur w celi
Po skorzystaniu ze wszystkich praw i zatwierdzeniu wyroku przez prokuratora informujemy zatrzymanego, że wszystkie skonfiskowane legalne przedmioty podczas przeszukania są do odbioru u funkcjonariusza, który je skonfiskował po odbyciu wyroku.
Last updated